AVTOR: JANA ŽIGON
V novembrskih zapisih slavimo vseživljenjsko učenje, ki ohranja naše možgane vitalne, nas pa radovedne. Kako jeziki vplivajo na razvoj možganov in nam pomagajo živeti bolj kakovostno? Ste vedeli, da lahko učenje jezika vpliva tudi na vašo osebnost?
Velikost je pomembna
Švedski raziskovalci so ugotovili, da učenje novega jezika (dobesedno!) poveča vaše možgane. Primerjali so dve skupini učencev. Prva se je učila novega jezika, druga se je učila nekaj drugega (nejezikovno področje). Magnetna resonanca, ki nam omogoča spremljanje aktivnosti različnih predelov možganov v mirovanju ali med izvajanjem različnih nalog, je pri učencih prve skupine pokazala povečane dele možganov, ki so zadolženi za organizacijo in procesiranje govora: vidno je bilo povečanje predelov, ki procesirajo in sprejemajo zvoke, nadzirajo govorni aparat ter skrbijo za tekočnost govora. Tudi sicer so bili dvojezični učenci bolj uspešni pri bralnem razumevanju in izkazali boljše logično razmišljanje. Metaanaliza dvajsetih različnih študij o vplivu dvojezičnosti na možgane je pokazala, da so dvojezični učenci bolj osredotočeni in zbrani, če se tujega jezika učijo vsaj 5 ur tedensko. Študija je vključevala učence širokega starostnega razpona (od 18 do 78 let), zato lahko trdimo, da je učenje tujih jezikov dobrodejno prav za vse.
Učenje jezika za trening spomina
Si tudi vi napišete nakupovalni seznam, preden se odpravite v trgovino? Ste pomislili, kako bi si zapomnili večino stvari, ki jih morate kupiti? Prav učenje tujega jezika pripomore k boljšemu spominu – ne le odraslih, pač pa tudi otrok. V študiji Univerze v Granadi so primerjali spomin eno- in dvojezičnih otrok: izkazalo se je, da so dvojezični 5- in 7-letniki naloge reševali hitreje in z manj napakami. Možgani, ki so vajeni neprestanega priklica besed v tujem jeziku, v spomin veliko laže prikličejo tudi ostale informacije, ne glede na starost učenca tujega jezika. Novo besedišče, ki si ga bolje zapomnimo v kontekstu in s pomočjo asociacij, pomeni resnično dober trening za naše možgane. Študije kažejo, da učenje tujega jezika pozitivno vpliva tako na kratkoročni kot na dolgoročni spomin.
Nov jezik, novi jaz
Vsi, ki se učimo novih jezikov, vemo, da jezik, ki ga izberemo, vpliva tudi na našo osebnost in vedenje. Bolgarska novinarka Polina Marinova, ki že leta živi in dela v Severni Ameriki, je o učenju angleščine zapisala: »Ko razmišljam in govorim v bolgarščini, sem bolj direktna in racionalna. Ko razmišljam in govorim v angleščini, sem bolj odprta in čustvena.« Učenje novega jezika, ne glede na starost, pri kateri se ga začnemo učiti, preoblikuje naše misli, prepričanja in naš pogled na svet, kar je za naše možgane pravi užitek. Preverjeno! Razmišljanje novinarke, da smo v drugem jeziku drugačni, potrjuje tudi preizkus Univerze v Connecticutu. Američane, ki so bili po rodu Mehičani, so prosili, naj se opišejo v španščini in v angleščini. Ko so o sebi pisali v španščini, so se v opisu osredotočili na družino, odnose in hobije. V angleškem opisu pa so prevladali dosežki, izobrazba in vsakodnevne aktivnosti. Pomislite, kako bi se vaš opis spremenil, če bi o sebi pisali v slovenskem, italijanskem ali nemškem jeziku. Bi bili opisi enaki?
Lepota jezika je tudi v spoznavanju drugih kultur in drugačnem dojemanju sveta. Dvojezični učenci in učenci, ki se učijo drugega jezika, so bolj kreativni in fleksibilni v iskanju rešitev. Navdihujoče in izredno motivacijsko deluje spoznanje, da nam znanje tujih jezikov pomaga tudi na drugih področjih življenja, mar ne?
0 Comments
Leave a Reply. |
Stari LS® blogOgromno dobrih vsebin najdete na našem starem naslovu TUKAJ.
O avtorjih blogaAvtorji so naše čudovite LanguageSitterke® in naši krasni LanguageSitterji®. Pod svojimi objavami so vedno podpisani. Skoraj vedno. Včasih kakšen zapis objavi Rambo, naš virtualni pasji jezikoslovec in provokator.
O jezikovni agencijiJezikovna agencija LanguageSitter® je specializirana za individualne jezikovne tečaje za tiste, ki pričakujete, da se bo tečaj prilagodil vam in ne obratno. Zato vas jezikov učimo kjer koli, kadar koli, vse vsebine in gradiva pa vaš osebni jezikovni trener pripravi posebej za vas. Zakaj bi se jezika učili v učilnici, ob fiksnih terminih in iz konfekcijskega učbenika, v katerem je več kot polovica tem za vas nezanimivih? Pri nas se odločite zgolj za obseg in trajanje tečaja, glede terminov in vsebin pa se glede na vaš čas in želje sproti dogovarjate s svojim jezikovnim trenerjem - LanguageSitterjem®. Učenje z nami je hitro, učinkovito in zabavno. Zagotovite si svojega LanguageSitterja® zdaj!
|